רופא שיניים מומחה למבוגרים וחולים בסיכון

רופא שיניים מומחה למבוגרים

המטופלים שבריאים בדרך כלל, מגיעים לרופא השיניים עם בעיות דנטליות פשוטות או מורכבות ועוברים טיפול בהתאם לצורך הדנטלי שלהם.

לעומת זאת, קיימת קבוצת מטופלים המורכבת ממבוגרים וחולים בסיכון הזקוקים לטיפול מיוחד. הטיפול יינתן על ידי רופא שיניים מומחה ובעל ניסיון בטיפול במגוון בעיות השיניים בכפוף למגבלות רפואיות שונות.

רופא שיניים מומחה למבוגרים

בניית תכנית טיפול למבוגרים וחולים בסיכון

בפגישה הראשון, עוד לפני תחילת הטיפולים אצל רופא שיניים מומחה, ייתן המטופל מידע על כל בעיותיו הרפואיות ועל מחלותיו, אשפוזים, טיפולים שהוא עובר והתרופות שהוא נוטל.

הרופא יערוך בדיקה של מצב השיניים והפה ויבדוק את צילומי השיניים. לאחר הבדיקה תגובש תכנית טיפול מותאמת למצב השיניים ולמצבו הבריאותי של המטופל. הרופא יתאים תכנית תומכת לשמירה על היגיינת הפה כגון, חומרי צחצוח וביקור אצל שיננית.

כל תכנית טיפול למטופלים שהם חולים בסיכון חייבת לעבור תיאום עם הרופא המטפל במחלה או בבעיה הבריאותית של המטופל. הרופאים יתייעצו ביניהם על הצורך לשנות מינונים וסוגים של תרופות ועל השפעות הדדיות של הטיפולים.

בכל מהלך הטיפול הרופא ישתמש בחומרים שאינם מסכנים את המטופל וישגיח באופן צמוד על התקדמות הטיפול ועל המטופל עצמו.

7 מצבים בריאותיים המוגדרים כבעלי סיכון אצל רופא השיניים

  • חולים אונקולוגים. חולים המקבלים טיפול אונקולוגי בעזרת תרופות ממשפחת ביפוספטים עלולים לקבל נמק בעצמות. טיפול כימותרפי עלול לגרום לפצעים בפה. רופא שיניים מומחה בטיפול בחולים אונקולוגים, יכין תכנית טיפול בתיאום מלא עם הרופא האונקולוג למניעה ולסילוק מוקדים בעייתיים בפה.
  • חולים הנוטלים תרופות באופן קבוע. קיימות תרופות המשפיעות על חלל הפה. תרופות רבות גורמות ליובש בפה, פטרת, פצעים, כתמים בחלל הפה ודימומים. במקרים אלה דרושים ביקורים קבועים אצל רופא השיניים וביקורים לניקוי השיניים מאבנית.

טיפול שיניים למטופל הנוטל תרופות לדילול דם עלול לגרום לדימום רב בזמן הטיפול, לכן, הרופא ישתמש בחומרים המסוגלים למנוע דימום כזה.

  • חולי סוכרת. מחלת הסוכרת פוגעת בחלל הפה, עלולה להחמיר מחלות חניכיים ולהאיץ רקבון השיניים בפה. טיפול שניים בחולי סוכרת מאוזנים אפשרי אך מחייב תיאום בין רופא השיניים לרופא המטפל.
  • חולי לב. קיימים סוגים שונים של מחלות לב וסוגים שונים של תהליכים רפואיים המתבצעים בלב, בהם דרושה התייחסות מיוחדת של רופא השיניים המטפל. לדוגמא: לאחר תהליך של החלפת מסתמים יש לשקול בשיתוף עם הקרדיולוג טיפול באנטיביוטיקה לפני טיפול שיניים.
  • חולי כבד ואלה העוברים טיפולי דיאליזה. חולי דיאליזה חשופים לזיהומים ובשל הטיפולים שעוברים נוטים לדמם, והדבר מסוכן כאשר מדובר על זמן טיפול השיניים. רופא שיניים מומחה למצבים אלו יצטרך לקחת בחשבון את מצב התפקוד הכלייתי ואת התאמתן של תרופות מיוחדות למצב.
  • חולים שעברו אירוע מוחי / שבץ מוחי. מעבר לתרופות מיוחדות אשר נוטלים אנשים העברו אירוע מוחי ישנן גם פגיעות נוירולוגיות הנותנות אותותיהן ומצריכות פתרונות דנטליים מותאמים להפחתת הסיכון לאספירציות וכד'. כמו כן, גם תהליך התחזוקה ושמירה על ניקיון חלל הפה מצריכים תשומת לב רבה יותר אצל חולים אלו. כמובן כי הסיכון לאירוע נוסף הוא מוגבר ולכן יש צורך בליווי של רופא שיניים מומחה ברפואת הפה בטיפול בחולים אלו.
  • מבוגרים. הגיל פוגע באיכות השיניים, גורם לאובדן שיניים ומחלות חניכיים הפוגעות בעצמות השיניים. מבוגרים רבים נוטלים תרופות למחלות כרוניות. רופא השיניים יתייחס למבוגרים כמו לחולים בסיכון.

 

לסיכום, חשוב מאד שטיפול שיניים אצל מבוגרים וחולים בסיכון ילווה בתוכנית טיפול מותאמת למטופל תוך התחשבות בבעיות הרפואיות ובתרופות שהוא נוטל. כמו כן, חשיבות רבה יש לתיאום בין רופא השיניים לבין הרופא המטפל בבעיה הרפואית.

Uncategorized בריאות דיור מוגן ובתי אבות ירושה צרכנות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
החשיבות הרבה של ייעוץ עם עו"ד תעבורה
כל אחד מכיר את התחושה הזאת, כאשר מקבלים בדואר דו"ח על מהירות מופרזת. התגובה הראשונית שרוב האנשים חווים...
קרא עוד »
דצמ 03, 2017
פרגולות אלומיניום במחירים אטרקטיביים
אם יש תכונה המשותפת לכלל עם ישראל היא העובדה כי אנחנו נרצה תמיד לקבל את המחיר הטוב ביותר על המוצר או...
קרא עוד »
מאי 28, 2018
אחסון אתרים – לכל אתר שתרצו
כאשר בונים אתר צריך לחשוב לא רק על השאלה איך הוא נראה או איך אפשר לקדם אותו. חלק ממה שצריך לעשות, כמובן,...
קרא עוד »
נוב 10, 2021