איך לבחור בית אבות?

בית אבות בתקופת הקורונה

לפני שניגע בשאלה איך לבחור בית אבות ראוי לעשות סדר בנקודה שמבלבלת לא מעט אנשים והיא לעמוד על ההבדל בין בית אבות לבין דיור מוגן. בית דיור מוגן הוא לא בית אבות, והוא מיועד לאנשים מבוגרים שלא זקוקים לעזרה של מטפל סיעודי כדי להמשיך את שגרת היום שלהם. בית אבות מיועד לאנשים שכן זקוקים לעזרה במהלך שגרת היום שלהם, וזו עזרה הבאה לידי ביטוי גם בפעולות בסיסיות כמו לאכול או להתקלח.

יש סוגים שונים של בתי אבות, ובמידה ויקירכם זקוק או זקוקה למגורים בבית אבות יש סוגים שונים של בתי אבות מבניהם תוכלו לבחור את בית האבות שיענו בצורה הטובה ביותר על הצרכים של האדם הסיעודי. 

בחירת בית האבות תלויה בסוג בית האבות ובשירותים שהוא מספק, במיקום הגיאוגרפי שלו, כמו גם ההתאמה ליכולת הכלכלית של הקשיש ושל משפחתו. גורמים נוספים שמשפיעים הם מגזר והתאמה מבחינת כשרות ומסורת. 

סוג בית האבות 

קיימים בתי אבות הפועלים מתוקף רישיון של משרד העבודה והרווחה, וכאלו הפועלים מתוקף רישיון משרד הבריאות. קשיש היכול לפעול באופן עצמאי או שמוגדר כתשוש יכול לקבל מגורים בבית אבות הפועל ברישיון משרד העבודה, ואילו קשיש שהוא סיעודי אשר לא יכול לתפקד באופן עצמאי, יכול לקבל מגורים בבבתי אבות סיעודיים ברישיון משרד הבריאות. 

המיקום 

היבט נוסף של סוג בית האבות הוא האם בית האבות ממוקם בעיר, או בקיבוץ. הדבר משפיע על האווירה הכוללת האם אווירה כפרית או עירונית. יש בתי אבות הממוקמים ממש במרכזי הערים עם גישה נוחה של תחבורה ציבורית ואילו בתי אבות הממוקמים בקיבוצים או ביישובים הם באתי אבות עם גישה פחות נוחה מבחינת תחבורה ציבורית.