איך לבדוק כשרות של תפילין ומזוזות

תפילין ומזוזות

תפילין ומזוזות

כמו כל חפץ שאנחנו משתמשים בו, גם תפילין ומזוזות עלולים להישחק ולהתבלות משימוש. בשונה מחפץ שמתבלה ושובת שאנחנו זורקים לפח, הרי שתפילין או מזוזה שיש בה בעיה קלה ביותר שאמנם אינה מצדיקה את גניזת התפילין או המזוזה ורכישת חדשה, אך יש לתקן את הטעון תיקון.

תפילין ומזוזות זה לא עוד מוצר או חפץ סתמי שנמצאה בו תקלה קטנה. בתפילין לעיתים מכה קטנה יכולה לפסול את התפילין והמניח אותם אינם מקיים את מצוות הנחת תפילין. לכן יש להיזהר זהירות יתרה בתפילין ומזוזות וכאשר אנחנו מגלים משהו לא תקין שמעורר שאלה, יש לפנות מיד לרב או לאיש מקצוע מוסמך לתיקון תפילין או לסופר במידה ומדובר בבעיה בפרשיות.

בדיקה תכופה

אמנם, בדרך כלל ההמלצה הרווחת היא להמעיט ככל האפשר בבדיקת תפילין, מכיוון שפתיחת הבית עלולה להזיק לבית ולקלף. אך ישנם רבנים שהמליצו דווקא כן לבדוק אחת לכמה שנים את התפילין ואת המזוזות.

לא פעם אנו שומעים על נזקים גשמיים ורוחניים בבתים או במבנים מסוימים שבבדיקת המזוזה התגלו ליקויים שגרמו לנזקים. לכן יש להקפיד לבדוק את המזוזות אחת לכמה שנים ובמידה ואנחנו חוששים לנזק כלשהו, כמו לדוגמה חדירת מים וכדומה, יש לפנות למכון או לסופר על מנת שיבדוק את המזוזה.

איך עושים את זה?

אז אוקיי, הבנו שצריך לשים לב לתקינות תשמישי קדושה כמו תפילין ומזוזת אבל אנחנו רוצים לדעת איך לבדוק כשרות של תפילין ומזוזות? אז הנה התשובה.

בדרך כלל הבדיקה מתבצעת במכון המיועד לכך. ישנם שני שיטות לבדיקת תפילין ומזוזות. אחת היא בדיקה פיזית של הסופר עצמו, שעובר על כל המילים לוודא שהם שלמות ולא חסר אפילו תג. ניתן לעשות את הבדיקה גם באופן ממוחשב.