איך עושים ומפעילים ייפוי כוח מתמשך 

בדרך כלל כשאנחנו שומעים על ייפוי כוח, המחשבה שעולה לנו בראש היא על מסמך בו אנחנו מעבירים לגורם מסוים אפשרות לבצע פעולה מסוימת בשמנו באופן נקודתי, ספציפי. זאת על פי הצרכים והרצונות שלנו. 

אך ישנו סוג נוסף של ייפוי כוח והוא מתמשך (הקליקו לדף הבית של עו"ד לירון ישראלי ומיכאל בן יאיר למידע מקצועי). הרעיון הוא שייפוי כוח זה מאפשר להעביר את הכוח לגורם מסוים, בין אם זה בן משפחה, חבר, אפוטרופוס, עורך דין או גורם מקצועי לאורך תקופה ארוכה על פי הצורך. 

בעיקרון, ייפוי כוח מתמשך הוא כזה שמספקים אם וכאשר אנחנו לא נמצאים במצב בו יש לנו אפשרות לטפל בעצמנו מסיבות בריאותיות או אחרות, ואנחנו רוצים שיהיה גורם מסוים שיחליט איך לטפל בנו במידה ויהיה צורך לקבל החלטות וכן כיצד לנהוג עם אלמנטים ושאלות מסוימות. למשל, כיצד לנהל את חשבון הבנק שלנו, כיצד לנהל את הנכסים שלנו ועוד. אנחנו יכולים למצוא מגוון רחב של דברים שניתן לבצע תחת אותו מסמך של ייפוי כוח. 

מתי וכיצד נכין ייפוי כוח כזה?

ראשית, בעיקרון אנחנו נרצה להכין ייפוי כוח כזה אם וכאשר ברור לנו שאנחנו הולכים לתקופה בה לא נוכל לקבל החלטות באופן עצמאי מסיבות בריאותיות.  זה יכול להיות עניין זמני ולא חייב להיות עניין קבוע. יחד עם זאת, אם אנחנו כבר אנשים מבוגרים, מוטב להכין מראש ייפוי כוח כזה בשביל שיהיה מי שיטפל בנו במידת הצורך. 

שנית, בשביל להכין ייפוי כוח כזה אנחנו צריכים לפנות אל עורך דין ייפוי כוח מתמשך שיוכל לכתוב מסמך אשר יהיה קביל מבחינה משפטית. מדובר על מסמך שילמד בדיוק מה ייפוי הכוח כולל, כיצד ומתי אפשר להתייחס אליו, מי יכול להשתמש בו וכן דברים אחרים שיהפכו את השימוש לפשוט ונכון.