מי נחשב לניצול שואה?

מי נחשב לניצול שואה

ניצול שואה הוא לאו דווקא מי שחי בתקופת מלחמת העולם השנייה, אלא כל יהודי שנפגע מזוועות הגרמנים ואין מדובר רק על יבשת אירופה. הגרמנים הגיעו גם לצפון אפריקה ומדינות אגן הים התיכון. אמנם מספר ניצולי השואה הולך ופוחת, אך אף אחד מהם לא שכח מה היה. מי נחשב לניצול שואה?

פוסט טראומה

סביר להניח שלא מעט מניצולי השואה הם בעלי טראומה ממה שחוו וראו, אלה הם פצעים שלא ירפאו לעולם. ניצולי שואה רבים, לא יכולים להתחמק מהזוועות. ההשפעה של הטרגדיה הועברה גם לצאצאים.

מי ניצול ומי לא?

גם בכנסת ניסו להבין מי נחשב לניצול שואה וחוקקו חוקים בנושא. למעשה, אחת הבעיות נעוצה בעובדה שאין הגדרה מדויקת לניצול שואה, כלומר לא מעט מהם נפלו בין הכיסאות. באופן כללי ניצול שואה הוא מי שסבל מהרדיפות של הגרמנים, בתקופה הנאצית.

אולם היו גם יהודים במדינות אחרות כמו צ'כיה, הונגריה, רומניה, במקרים הללו הגרמנים נכשלו לחוקק חוקים. כמו כן היו יהודים שהחליטו לברוח מפולין, הגיעו לרוסיה לברוח מהנאצים, האם הם ניצולי שואה?

הגדרה מגוחכת

אותם יהודים שברחו מפולין למדינות אחרות כמו רוסיה, למעשה אינם נחשבים לניצולי שואה. נשמע אבסורדי? אכן כך. משרד האוצר שומר על קפדנות בכל הקשור לחוקים, ניתן כמובן ליצור הגדרה אחרת, כך עוד הרבה מאוד ניצולי שואה יהיו זכאים לקבל פיצויים לניצולי שואה.

אטימות המדינה

לעיתים ניצולי שואה אינם בדיוק יודעים באם המדינה דואגת שהם יקבלו את מה שמגיע להם או שמא מתעלמת. המדינה איננה מגלה רגישות כלפי אוכלוסייה שחוותה תופת. למעשה ישראל היא הראשונה להכיר בניצולי שואה, המדינה חייבת לעזור להם מכורח נסיבות מובנות. מומלץ לפנות לעו"ד הבקיא בתחום.

קראו גם: זכויות לאלמנים של ניצולי שואה