על יהדות ועל דובאי

היו שכינו אותו "בית הכנסת המחתרתי", אבל בית הכנסת של הקהילה היהודית בעיר הגדולה של איחוד האמירויות היה ויהיה מוכר יותר ליהודים בכל מקום בעולם, בפרט עכשיו בעת שכוננו היחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות.

בדובאי חיה לה קהילה יהודית אמנם קטנה אך שוקקת חיים שמאז כוננו היחסים בין שתי המדינות, עסקיהם וחייהם הפכו להיות פורחים יותר. הקהילה מורכבת מיהודים מקומיים וכאלו שבאו בשנים האחרונות מכל העולם  – בריטניה, דרום אפריקה, אמריקה ועוד שבאו לחיות ופתוח עסקים בעיר האמירתית.

קצת הקהילה היהודית של האמירויות

במשך זמן רב למדי, הקהילה היהודית של איחוד האמירויות שמרה על שירותי יהדות חסויים למדי וכמעט מוסתרים מאין הציבור, בשל החשש להפרעה מצידם של שכניהם הערביים והמוסלמיים.

בית הכנסת הגדול של דובאי פועל בעיקר דרך ווילה קהילתית לא מסומנת באזור אום סוקים, אזור מגורים יוקרתי בדובאי.

בתוך הקהילה היהודית של האמירויות

הקהילה היהודית של האמירויות היא ללא ספק הקהילה היהודית החדשה הראשונה במדינה ערבית ומוסלמית מזה כמה מאות שנים. הרוב המוחלט של היהודים באיחוד האמירויות, כמו כל התושבים הזרים במדינת המפרץ הקטנה שאוכלוסייתה מונה קצת פחות מ-10 מיליון, הגיעו לארץ זו בעיקר לצורך עסקים.

בשנת 2010 החלה להתפתח אט אט קהילה של יהודים, בעיקר בדובאי. זה התחיל כקבוצה לא רשמית שנפגשה עד 2013, אז היא ביססה שם מניין לתפילות ולאירועים חגיגיים אחרים.

מלבד הקהילה היהודית זו ההולכת וגדלה בזכות הסכמי אברהם, יש מעט מאוד עדויות ליהודים באיחוד האמירויות קודם לכן. לשכנת המפרץ של האומה, כווית, הייתה קהילה יהודית במחצית הראשונה של המאה ה-20 שהורכבה בעיקר ממהגרים יהודים מעיראק ומאיראן.

נראה שבזכות כינון היחסים, תוכלו לבדוק על דובאי טיסות ולבוא לדובאי ליהנות משפע של אירועים ומקומות אירוח המותאמים ליהודים ולשומרי הלכה.